Akikre büszkék vagyunk

Markovics Gábor

Markovics Gábort és festészetét még Egerből ismerem, a főiskoláról, ahol hallgatónk volt. Festészetében olyan hagyományokhoz, gyökerekhez kötődik, amelyet a magyar művészetben Csontváry, Tóth Menyhért, majd napjainkban Lóránt János Demeter képvisel.
A szín hangulatteremtő erejét fölhasználva erőteljes fakturális hatásokkal gazdagítja az expresszíven torzított formavilágot. Torzításai nem öncélúak, etikai-erkölcsi szándék vezérli az önkifejezését, belső küldetéstudattal, emberjobbító szándékkal műveli mesterségét.
Mitikus hangzású, hangulatú képi gondolatai széles ívű, narratikus mesélőkedvet működtetnek az alkotóban, a népmesék igazságkereső elkötelezettségével. Emberek és állatok egymásra utalt viszonylatai szerves egészet alkotnak egy olyan képi nyelvben, amelyben szándéka van az üzenetnek - igaz, őszinte szándéka. A szándék tisztasága és a következetes munka egy nagy lehetőségeket ígérő, tartogató művészpályát sejtetnek.
Földi Péter

Tanulmányok