Erasmus+ program
Hírek | 2025.02.09.
A mi zrínyiseink és a Liceo Simone Morea diákjai kölcsönösen betekintést nyerhetnek abba, hogy szűkebb pátriáik természeti adottságai, történelmi múltja és nyelvi kultúrájának gazdagsága milyen hatást gyakoroltak és gyakorolnak regionális identitásukra. Ezeknek a kutatási eredményeknek és ismereteknek a bemutatása és megosztása két szinten, személyes helyszíni találkozókon, cserediák programokon, a mindkét országban megszervezett Erasmus- héten, illetve az eTwinning platformon, az európai iskolák közösségének platformján keresztül történik. Így egyszerre segítik elő az európai kulturális örökség sokszínűségének megértését és megbecsülését, valamint össze is kapcsolják a különböző országok tantermeit és nézőpontjait.
A projekt első szakaszában 2024. december 8. és december 14. között rendeztük meg az első mobilitást. 17 olasz cserediák érkezett két kísérőtanárukkal iskolánkba, és 17 zrínyis diák látta vendégül őket. A cserediákokat az iskola igazgatónője, Angela Borrelli igazgatónő és Maria Nobile tanárnő, az olasz program koordinátor tanárnője kísérte. A helyi program szervezői Bárányné Nyíri Vivien tanárnő és Kissné Trembeczki Nóra projekt-koordinátor tanárnő voltak. Az advent második hetében szervezett Erasmus Exchange Week az eddigi hagyományainknak megfelelően zajlott. A hétfői iskolagyűlés mindig mindenki számára emlékezetes, hiszen ekkor mutatkoznak be a cserediákok az iskola közösségének. Az ice-breaking után mutatják be a diákok egymásnak az addig végzett munkáikat, majd elkezdődik a projektmunka intenzív, helyszíni közös szakasza. Ennek részként közösen mentünk terepmunkára, hogy az olasz diákoknak is megmutathassuk a Bükki Nemzeti Parkot, a változatos karsztformációkat és barlangképződést (Szent István barlang, Anna barlang). Jártunk a Herman Ottó Múzeum Pannon-tenger Múzeumának Őserdei ösvényeken c. kiállításán, hogy megismerkedhessenek a diákok a földtörténeti előzményekkel. Szerdán Budapestre látogattunk, és vezetett túrán ismerkedtünk meg a Budai Várnegyed látnivalóival és a Budai Vár Szent István termének kiállításával. Pénteken pedig elkészültek az cserediák héten végzett projektmunkák is, melyeket az eTwinning testvértér segítségével mindkét iskola teljes közössége megtekinthet. A hét szakmai programjai mellett jutott idő izgalmas szórakozásra is: kedden délután megtöltöttük az Elme Háza szabaduló szobáit, és természetesen a remek csapatmunka eredményeként minden csapatnak sikerült megoldania a rejtélyt. A hét ünnepélyes zárására és az oklevelek átadására Bernasconi-Bús Katalin asszonynak, a Supersum Közhasznú Alapítvány vezetőjének jóvoltából az alapítvány székhelyén magyaros vendéglátás keretében került sor. Az isteni bográcsgulyás és a házi sütemény finomságok után meglepetés-torta következett, mely „névre szólóan” tett emlékezetessé az olasz-magyar diákbarátság születését.
Hogyan tovább? A válasz egyszerű, folytatása következik, hiszem most mi, zrínyisek kelünk útra, hogy 2025. február 23. és március 1. között Conversanóban ismét együtt dolgozzunk a program második mobilitásán.
Nagy izgalommal és várakozással tekintünk a második Erasmus Exchange Week eseményeire!
Kissné Trembeczki Nóra