Jedlik Ányos Tudományos Ismeretterjesztő Társulat

2021. november 11-én a Jedlik Ányos Tudományos Ismeretterjesztő Társulat szervezésében iskolánkba látogatott dr. Rózsa György a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltár főlevéltárosa, hogy Mit vesztettünk Trianonban? Felvidéki városok, műemlékek, írók, költők, művészek című előadásával bevezesse tanulóinkat a felvidéki kulturális élet, építészet és képzőművészet szépségeibe.

Az előadásra iskolánk Kék szalonjában került sor a 10.B és 10.C osztályok részvételével. Diákjaink rengeteg olyan új ismerethez juthattak, amelyet az érettségi vizsgákon hasznosíthatnak, valamint meglévő tudásukat is fejleszthették. A prezentáció során eljuthattak Kassára, ahol láthatták II. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona sírját, megtekinthették a Szepesség fővárosát, Lőcsét, elkalandozhattak a festői Bártfára és a Miskolci Egyetem elődintézményének helyt adó csodaszép Selmecbányára is. Az előadást a felvidéki művészi élet élenjáróinak bemutatása zárta, ahol olyan óriásokkal találkozhattak, mint Balassi Bálint, Madách Imre, Mikszáth Kálmán vagy Csontváry Kosztka Tivadar.

Köszönjük az értékes előadást a TIT-nek, valamint dr. Rózsa Györgynek.